Da li su muškarci manje plodni nego ranije?

Naučnici iz Zapadne Australije nedavno su pozvali na redefinisanje broja spermatozoida potrebnih da bi se muškarac smatrao plodnim, objavljeno je u časopisu “Ljudska reprodukcija”.  Naime, posle jednog od istraživanja kod mladih muškaraca,  tek je svaki sedmi učesnik imao normalan broj spermatozoida, prema međunarodnim kriterijumima. Od 423 učesnika studije, samo 52 su ispunjavali sve kriterijume za zdrave spermatozoide, koje je uspostavila Svetska zdravstvena organizacija. Sudeći po rezultatima, očigledno da je došlo vreme da se ti kriterijumi preispitaju. Da li su muškarci manje plodni nego ranije?

Glavni istraživač na projektu, Rodžer Hart, profesor reproduktivne medicine na Univerzitetu Zapadne Australije, rekao je da ovi rezultati ne znače da su ispitanici neplodniji nego inače, već da su pri pravljenju kriterijuma uzimani samo plodni muškarci, dok  su kod prosečne, slučajne populacije, rezultati daleko ispod kriterijuma koje je SZO uspostavila.

“Da bi definisali šta je normalna plodnost, očigledno nam nisu dovoljni kriterijumi koje je Svetska zdravstvena organizacija davno uspostavila. Sada znamo šta je normalna, prosečna plodnost muškarca, makar kada je u pitanju naša zemlja”, dodao je Hart.

Uprkost strahu istraživača da li su ovakve studije relevantne zbog strukture ljudi koji pristaju da učestvuju u njima, i  činjenici da  će svetska populacija uprkos rastućem problemu neplodnosti do 2050. godine dostići 9.7. milijardi, razloga za zabrinutost muškaraca ipak ima. Naročito kada se ima u vidu da neplodnost nije samo ženski problem  i da je u oko 30 odsto slučajeva razlog infertiliteta kod muškarca, a u 40 odsto slučajeva kod oba partnera.

Saznaj više:  Uticaj psiholoških faktora na lečenje neplodnosti

Gojaznost – neprijatelj muške plodnosti

Rezultati istraživanja  šta utiče na plodnost bili su manje iznenađujući –  gojaznost je veoma usko povezana sa smanjenom plodnošću, mnogo više nego unos alkohola, pušenje, ili čak korišćenje droge. “Bodi mas indeks” – BMI  kod žena imao je veći uticaj na plodnost čak i od prisustva cisti na reproduktivnim organima.

Gojaznost kod očeva je takođe povezana sa lošijim razvojem fetusa i većim stepenom spontanih pobačaja ako do trudnoće dođe.  Već se odranije zna, da gojaznost može loše da utiče na plodnost i broj spermatozoida kod muškaraca koji su u procesu lečenja neplodnosti, ali se sada po prvi put došlo do sličnih rezultata i kod mlađih muškaraca čija plodnost nije ranije testirana, dodaju istraživači.

Tekst je baziran na članku iz Guardiana.

2 thoughts on “Da li su muškarci manje plodni nego ranije?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *